Piliakalniai. Jais nesirūpinta sovietmečiu, nekreipiama dėmesio ir dabar

Bakainių piliakalnisKovo 28-toji – jau trečias kartas, kai su Trečiojo amžiaus universiteto (TAU), įsikūrusio Kauno kolegijos patalpose Kėdainiuose, klausytojais susitiko Kėdainių krašto kultūros ir Č. Milošo premijų laureatas archeologas Algirdas Juknevičius. Anksčiau jis kalbėjo apie Kėdainių archeologinius radinius ir P. Stolypiną bei jo dvarą Kalnaberžėje. Šį kartą svečias papasakojo apie Kėdainių krašto piliakalnius. Tam yra ir priežastis: 2017-ieji Seimo paskelbti Piliakalnių metais.

Piliakalniai, kalbėjo pašnekovas, dažniausiai nebūdavo supilti žmonių, jie paprastai gamtinės kilmės.  Piliakalniai atsirasdavo prie upių ir upelių, mat jie turėjo ir gyvenamąją, ir gynybinę reikšmę. Ant piliakalnio stovėjo pilis ar feodalo dvaras bei jo statiniai, o papėdėje – sodiečių trobesiai.

Kėdainių rajone žinoma dvylika piliakalnių. A. Juknevičius visus juos ir aptarė, rodydamas nuotraukas. ,,Mūsų rajono piliakalniai nėra labai gražūs”, – sakė jis. Geriausiai sutvarkytas ir vienas įspūdingiausių yra Bakainių piliakalnis, priklausantis Krekenavos regioniniam parkui. Dabar jis išvalytas ir jo aplinka yra švari – be elektros stulpų ir panašiai.

Sangailų piliakalnisKirsti ar nekirsti medžius, krūmus, užaugusius ant piliakalnių? Tai lyg retorinis klausimas. Anksčiau, pasak lektoriaus, piliakalniai buvo nuogi, kad būtų sunkiau priešams į juos patekti.  Augmeniją ypač paskatino sovietmečiu iš lėktuvų barstomos trąšos. Dabar, anot pašnekovo, kaip, beje, ir sovietiniais laikais, mes nesirūpinam piliakalniais. Štai Ambraziūnų piliakalnis atrodo neišvaizdžiai, ten anksčiau buvo iškasta daug bulvių kaupų. Bet ten yra nuostabus Šušvės slėnis – lyg mažoji Šveicarija. Gerai viską sutvarkius, mūsų gamta gal net japonai susidomėtų, o jie labai jautrūs gamtai, pasakojo svečias. Labai įspūdingas Sangailų piliakalnis. Apskritai, verta pavažiuoti keliu nuo Šėtos iki Okainių, nes ten labai gražus gamtovaizdis. A. Juknevičius patarė į kelionę po piliakalnius leistis arba ankstyvą pavasarį, arba vėlyvą rudenį, kai jie išryškėja gamtos fone.

Zita ZOKAITYTĖ, TAU klausytoja

Pasidalinkite savo nuomone:

Turite pastebėjimų? Pasiūlymų?
Norite išsakyti savo nuomonę ar pranešti apie įvykį?
Rašykite mums.

CAPTCHA Image